مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری ۹۳ حقوق جزا و جرم‌شناسی

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری ۹۳ حقوق جزا و جرم‌شناسیReviewed by حمید انتظاری on Sep 6Rating: 5.0مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری ۹۳ حقوق جزا و جرم‌شناسیمهدی غلامپور متولد سال ۱۳۶۶، در کنکور دکتری سال ۱۳۹۳، رتبه ۲۰ را در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی کسب نموده

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری ۹۳ حقوق جزا و جرم‌شناسی

مهدی غلامپور متولد سال ۱۳۶۶، در کنکور دکتری سال ۱۳۹۳، رتبه ۲۰ را در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی کسب نموده و پس از طی کردن مرحله مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه تربیت مدرس گردیده است.

ایشان با رتبه ۱۱۳ در مقطع کارشناسی رشته حقوق دانشگاه فردوسی مشهد پذیرش شده و در سال ۸۸ با رتبه ۴۸ وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه تهران (پردیس قم) شده است. وی در سال ۹۰ با معدل ۱۶/۱۶ از کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده‌ است.

حق جو: روند مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون چگونه بود؟

مطالعه جدی برای آزمون را از آذرماه شروع کردم و روزانه به طور میانگین ۸ ساعت مطالعه می‌کردم؛ اما پیش از آن زمان هم مطالعات منابع مرتبط با رشته­ام را البته بیشتر با دید آمادگی برای مرحله مصاحبه دنبال می‌کردم.

حق جو: ارزیابی شما از نتیجه آزمون بین رتبه‌های برتر چه بود؟

درصد دروس تخصصی رتبه ۱ کنکور تفاوت زیادی با من نداشت (حدود ۴ درصد)، اما درصد زبان عمومی رمز موفقیت او بود.

حق جو: پیش‌بینی شما از نتیجه اولیه بعد از آزمون کتبی چه بود؟

بعد از کنکور، رتبه زیر ۱۰ را برای خودم پیش‌بینی می‌کردم.

حق جو: منابع آزمون را از کجا تهیه کردید و چگونه آنها را شناختید؟

در آزمون هیچ مقطعی از، هیچ مؤسسه یا کلاس کنکوری استفاده نکردم. منابع را از دوستانم که در سال‌های گذشته موفق به راهیابی به این مقطع شده بودند به دست آوردم.

حق جو: چه رزومه‌ای جهت مصاحبه علمی فراهم کرده بودید؟

–   ۲ مقاله علمی-پژوهشی

–   ۱ مقاله علمی-ترویجی

–   مدرک زبان دانشگاه تهران با نمره ۶۲

–   مدرک زبان دانشگاه تربیت مدرس با نمره ۶۵

–   مدرک زبان MSRT با نمره ۵۳

حق جو: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها رفتید و هر مصاحبه چگونه برگزار شد؟

من به پنج دانشگاه برای مصاحبه دعوت شدم و در همه مصاحبه‌ها حضور پیدا کردم.

اولویت اول: دانشگاه شهید بهشتی

اساتید دانشگاه شهید بهشتی را از قبل می‌شناختم. از طریق دوستانم و رفت‌وآمد به این دانشگاه با اساتید آشنا شده بودم و با آنها مقاله کار کرده بودم و به توصیه یکی از همان اساتید بود که با توجه به روزمه و رتبه‌ام اولویت اول را شهید بهشتی انتخاب کردم.

در این دانشگاه از ۵ درس تخصصی ۲ یا ۳ درس از هر داوطلب پرسیده می‌شد و برخلاف دانشگاه تهران و دانشگاه علوم قضایی که زمان مصاحبه برای هر نفر بسیار طولانی بود، در دانشگاه شهید بهشتی مصاحبه‌ها چندان طولانی نبود. یکی از دروسی که مورد پرسش بود حتماً زبان بود و دیگری یکی از درس‌های حقوق. همچنین در این دانشگاه رزومه خیلی مهم به نظر می‌آمد.

اولویت دوم: دانشگاه تربیت مدرس

اولویت سوم: دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه برای نفرات اول تا پنجم یا ششم حدود یک ساعت تا ۴۵ دقیقه وقت گذاشتند و بعد به خاطر اعتراض کسانی که برای مصاحبه آمده بودند، ۱۵-۲۰ دقیقه وقت گذاشتند که باعث ایجاد بی‌عدالتی در مصاحبه شد.

یک مشکل مهم دیگر این بود که سؤالاتی که مطرح می‌شد تکراری بود و کسانی که دیرتر مصاحبه می‌شدند، به خوبی از سؤالات آگاهی پیدا می‌کردند.

اولویت چهارم: دانشگاه تهران

مطمئن بودم با توجه به رتبه سایر داوطلبین مجاز به مصاحبه در دانشگاه تهران، در این دانشگاه قبول نمی‌شوم و به همین علت آن را اولویت چهارم انتخاب کردم.

مصاحبه در دانشگاه تهران در دو روز مختلف برگزار شد، روز اول دو تا درس مورد پرسش بود و در روز دیگر، در مورد درس‌های باقی‌مانده سؤال کردند. همچنین در مورد پایان‌نامه ارشد نیز سؤالاتی مطرح شد.

اولویت پنجم: دانشگاه علوم قضایی

در این دانشگاه برای هر درس در اتاق جداگانه‌ای مصاحبه صورت می‌گرفت.. مزیت این روش این بود که اگر در درس خاصی ضعیف بودی و سؤالاتش را خوب پاسخ نمی‌دادی، در ذهن اساتید سایر دروس تأثیر منفی نمی‌گذاشت. همچنین دانشجو به یکباره در مقابل تعداد زیادی از اساتید قرار نمی‌گیرد.

اتفاق دیگری که در دانشگاه علوم قضایی افتاد این بود که برای یکی از دروس چند دانشجو با هم به مصاحبه می‌رفتند و پاسخ یکی از مصاحبه‌شوندگان به سؤال اساتید توسط بقیه نقد می‌شد و بحث صورت می‌گرفت که حالت چندان مناسبی نبود.

حق جو: چه منابع جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

حقوق کیفری اختصاصی:

–   جرایم علیه اشخاص نوشته دکتر میرمحمد صادقی

–   جرایم علیه اموال نوشته دکتر میرمحمد صادقی

–   جرایم علیه امنیت نوشته دکتر میرمحمد صادقی

–   متن قانون مجازات اسلامی و قوانین خاص کیفری

آیین دادرسی کیفری:

–   آیین دادرسی کیفری نوشته دکتر خالقی

–   متن قانون آیین دادرسی کیفری و قوانین خاص

جرم‌شناسی:

–   جزوات دکتر نجفی

–   جرم و جرم‌شناسی ترجمه دکتر علی سلیمی

–   عدالت ترمیمی دکتر حسین غلامی

–   دانشنامه جرم‌شناسی نوشته دکتر نجفی و حمید هاشم‌بیگی

متون فقه:

–   شرح لمعه شهید ثانی ترجمه دکتر علی شیروانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *