میزان نفقه چگونه تعیین می شود؟

میزان نفقه چگونه تعیین می شود؟

میزان نفقه چگونه تعیین می شود؟Reviewed by حمید انتظاری on Oct 6Rating: 5.0میزان نفقه چگونه تعیین می شود؟در قانون مدنی ایران به همه نیازهای متعارف زن از قبیل مسکن، لباس، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی " نفقه" گفته می شود

میزان نفقه چگونه تعیین می شود؟

در قانون مدنی ایران به همه نیازهای متعارف زن از قبیل مسکن، لباس، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی ” نفقه”  گفته می شود که  باید از سوی مرد تامین شود. ضابطه موجود در تعیین میزان نفقه نیز این است که این تامین نیازها بر مبنای شئونات خانوادگی زن، عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد تعیین شود که در صورت توافق نداشتن زن و مرد، دادگاه میزان آن را مشخص خواهد کرد.

شأن و شخصیت زن در نفقه

به گزارش پایگاه آموزشی حق جو براساس قانون، اگر زن تحصیل کرده یا بیسواد، از شهر یا روستا و از  خانواده فقیر یا ثروتمند باشد، میزان نفقه متفاوتی دارد چون نیازهای این دو قشر با هم فرق می کند. در قانون، نفقه ارتباط مستقیم با شأن زن ندارد، یعنی همه زنان باید نیازهای اولیه شان تامین شود، اما غلظت و میزان این نیازها با شأن و جایگاه اجتماعی زنان ارتباط مستقیم دارد یعنی در تعیین میزان نفقه، این مسائل که یک زن ساکن روستا و بیسواد باشد، یا تحصیلکرده، ساکن شهر و عضو یک خانواده ثروتمند باشد، لحاظ می شود، چون طبیعتا نیاز یک زن در گروه اول با نیاز یک زن در گروه دوم کاملا فرق دارد.

تفاوتی میان زن ها وجود ندارد

در قانون هیچ تفکیکی میان نیازهای زنان از طبقات مختلف اجتماعی وجود ندارد، یعنی به زعم قانون، تمام زنان باید نیازهای اولیه شان تامین شود که میزان این تامین نیاز بستگی به جایگاه و موقعیت اجتماعی زن دارد.

این موضوع اصلاً ناعادلانه نیست. بلکه به نظر می رسد منطقی هم  هست، اگر بگوییم زنی که از طبقه اجتماعی پایینی برخاسته، باید خواسته هایش نیز مطابق همان طبقه اجتماعی باشد چون نباید چنین زنانی زیاده خواهی داشته باشند. از طرفی مردانی که برای ازدواج به سمت زنانی با موقعیت اجتماعی پایین می روند نیز این پیش فرض را داشته اند که همسرشان در حدشان و شوونات خودش از آنها تقاضا دارد و نه بیشتر.

البته در این میان باید به یک نکته مهم توجه کرد و آن این که اگر زنی در موقع ازدواج سلامت جسمی داشته و پس از مدتی مبتلا به بیماری شود، زوج موظف به تامین مخارج درمانی او است. پس چنانچه وضعیت زن در مدت زندگی مشترک متحول شود و نیازهای اساسی او تغییر کند زوج مکلف خواهد بود نیازهای  ضروری او را متناسب با وضع جدید تامین کند هر چند این احتیاجات با شأن زوجه در هنگام ازدواج تناسبی نداشته باشد. در واقع با ارتقای موقعیت اجتماعی زن در طول زندگی، قهراً بر تعهدات مالی زوج افزوده خواهد شد.

تاثیر توان مالی مرد

در بحث نفقه قانون توجهی به توان مالی مرد ندارد، اما مطابق  رویه های موجود، تمام کارشناسان نفقه در هنگام تعیین مبلغ، به توان مالی مرد نیز توجه می کنند، به طوری که اگر مرد توان مالی خوبی داشته باشد، حتماً نفقه بالایی برای زن تعیین می کنند.

البته بعضی از مردان برای ازدواج سراغ دخترانی از طبقه بالای اجتماعی می روند و با به دست آوردن دل آنها، ازدواج می کنند،  اما در زندگی مشترک چون افراد متمولی نبوده و نیستند، در مقابل خواسته های زن مدام تاکید می کنند که ندارند.

این افراد باید بدانند که قانونگذار در بحث نفقه چه در قوانین سابق و چه در قوانین جدید  به نیازهای زن متناسب با شأن او توجه دارد نه به توان مالی مرد، اما در رویه هایی که در بیشتر محاکم اجرا می شود به مردانی که با زنانی از طبقه بالا ازدواج کرده اند می گوید شما که می دانستی زن از نظر اقتصادی چه وضعیتی دارد، حالا نمی توانی از زیر بار دادن نفقه مطابق با شأن او شانه خالی کنید.

حرف آخر

با این حال رویه ای وجود دارد که بر اساس آن کارشناسان به خاطر مصالح خانواده اعسار مرد (ناتوانی مالی) را به صورت پنهان در نظر می گیرند و در تعیین میزان نفقه، مراعات مرد فقیر را می کنند.

1 دیدگاه

  1. با سلام لطفا در مورد ثبت نام کارشناس نفقه راهنمایی بفرمایید از کجا و در چه زمانی ثبت نام معمولا میکنن .امسال ثبت نام تموم شده؟ با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *