چگونه درس جزا را در آزمون وکالت ۱۰۰% بزنیم؟

چگونه درس جزا را در آزمون وکالت ۱۰۰% بزنیم؟

چگونه درس جزا را در آزمون وکالت ۱۰۰% بزنیم؟Reviewed by Haqjoo on Sep 22Rating: 5.0چگونه درس جزا را در آزمون وکالت 100% بزنیم؟اولین قدم مثل همیشه این است که خیال خودمان را از اینکه وقت مناسبی را به این درس اختصاص خواهیم داد راحت کنیم و همانند تجارت روزی

چگونه درس جزا را در آزمون وکالت ۱۰۰% بزنیم؟
اولین قدم مثل همیشه این است که خیال خودمان را از  اینکه وقت مناسبی را به این درس اختصاص خواهیم داد راحت کنیم و همانند تجارت روزی یک ساعت و نیم به خواندن درس جزا اختصاص دهیم.

قدم دوم این است که چه منبعی بخوانیم؟؟
بنظر پاسخ این سوال در نگاه اول دشوار می آید اما باید توجه کنیم که با یکی از ساده ترین دروس در آزمون وکالت مواجه هستیم که پاسخ دادن به سوالاتش و کسب درصد ۱۰۰ فقط به کمی دقت نیاز دارد!
مهمترین و اصلی ترین منبع برای درس جزا قانون مجازات است! در نگاه اول شاید با بنده مخالف باشید اما بهتر است بدانیم عمده ی کسانی که موفق شده اند جزا را ۱۰۰ بزنند فقط قانون خوانده اند! بله فقط قانون!

در آزمون سال گذشته تعداد زیادی از سوالات از قوانین خاص بودند.برای مشاهده مهم ترین قوانین خاص و چگونگی مطالعه این قوانین، صفحه اینستاگرام حق جو را دنبال کنید(اینجا)

شاید در دور اول و دوم خواندنمان مطالب را به درستی فرا نگیریم اما چون منبعمان مختصر است میتواتیم بارها و بارها مطالب را درکنار هم تکرار کنیم و در مدت کوتاه دو سه ماهه به تسلطی شگفت انگیز در درس جزا برسیم

بطور دقیق تر برای جزای عمومی(مواد ۱ تا ۲۱۶) هیچ منبعی جز قانون پیشنهاد نمیشود و سعی کنید مواد را چندین مرتبه بخوانید و تسلطتان به مواد را بیشتر و بیشتر کنید

برای حدود و قصاص و دیات نیز به هیچ وجه با مشکلی مواجه نیستیم! خواندن متن مواد برای این مباحث قطعا کافیست و وقتتان را با خواندن مطالب اضافه تلف نکنید
اما در بحث تعزیرات بحث کمی متفاوت است:
بخش تعزیرات در حدود ۲۳۰ ماده است که حدود ۴۰ درصد سوالات درس جزا در آزمون وکالت را به خود اختصاص میدهد
سوالی که عمده داوطلبان در بخش تعزیرات دارند این است که از این مواد به چه نحو سوال طرح میشود؟! چون بسیاری از مواد به ذکر مجازات یک جرم خاص بسنده کرده اند! مثلا فراری دادن زندانی مجازاتش … توهین مجازاتش ۷۴ ضربه شلاق… تخریب مجازاتش… و…

سوال اصلی این است که از این بخش چگونه سوال طرح میشود؟
اول اینکه در تعزیرات نیاز به حفظ کردن مجازات جرایم ندارید.هیچ کس در ایران مجازات همه جرایم را حفظ نیست!
دوم اینکه بدانید عمده سوالات از بخش تعزیرات از ۱۰ مبحث طرح میشود و از سایر موادش احتمال سوال آمدن بسیار اندک است.این مباحث عبارتند از :

 

۱٫جرایم علیه امنیت(مواد ۴۹۸ تا ۵۱۰)

۲٫جعل سنتی و رایانه ای(ماده ۵۲۳ قانون مجازات و ماده ۶ و ۷ قانون جرایم رایانه ای)

۳٫سرقت سنتی و رایانه ای(مواد ۶۵۱ تا ۶۶۴ تعزبرات و ماده ۱۲ قانون جرایم رایانه ای)

۴٫خیانت در امانت(ماده ۶۷۴ تعزیرات)

۵٫اختلاس(ماده ۵ قانون تشدید)

۶٫ارتشا(ماده ۴ قانون تشدید)

۷٫کلاهبرداری سنتی و رایانه ای(ماده یک قانون تشدید مجازات و ماده ۱۳ قانون جرایم رایانه ای)

۸٫تصرف غیر قانونی در اموال دولتی(ماده ۵۹۸)

۹٫مواد ۶۹۷ تا ۷۰۳

۱۰٫ماده ۷۱۸

سعی کنید بر متن مواد قانونی این مباحث مسلط شوید و در صورت نیاز این مباحث را از کتب جزای اختصاصی دکتر میرمحمد صادقی مطالعه و خود را هرچه بیشتر مسلط کنید.
پس از اینکه دانستیم روزی یکساعت و نیم قرار است مطالعه کنیم و برای هر مبحث از چه منبعی استفاده کنیم نوبت این میرسد که چگونه  بخوانیم؟ میدانیم که مواد جزا جمعا حدود ۱۱۰۰ ماده است و اینکه بدانید در آزمون وکالت حدودا:
۷ سوال از جزای عمومی(۱ تا ۲۱۶)
۲سوال از حدود(۲۱۷ تا ۲۸۷)
۲ سوال از قصاص(۲۸۸ تا ۴۴۶)
یک سوال از دیات(۴۴۷ تا ۷۲۷)
۸ سوال از تعزیرات و قوانین خاص آن
سوال طرح میشود(مواد ۴۹۸ تا ۷۲۹ قسمت تعزیرات)

بنابراین میبینیم که در حدود ۱۵ سوال درس جزا از جزای عمومی و تعزیرات طرح میشود که جمعا حدود ۵۰۰ ماده میباشند
توصیه میکنم دور اول و دومتان را فقط به خواندن این دو مبحث اختصاص دهید.
اگر روزی ۲۰ ماده جزا بخوانید قادرید در ظرف حدود ۲ ماه، سه دور جزای عمومی و تعزیرات را بخوانید و بدین ترتیب شانس خود را برای کسب درصد ۱۰۰ افزایش دهید.

در دوره های بعدی مواد مربوط به جزای عمومی و تعزیرات را دوره کنید و حدود و قصاص و دیات را هم به سرعت در کنار آنها بخوانید و بدین ترتیب قادر خواهید بود با صرف کنترین وقت بالاترین درصد پاسخگویی به سوالات را داشته باشید.برای مطالعه مطالب آموزشی و انگیزشی، صفحه اینستاگرام حق جو را دنبال کنید.

منبع:وبلاگ احمدرضا تحریری

 

5 دیدگاه

 1. سلام
  وقت بخیر
  شما برای کانون ،ازمون امسال۱۳۹۸ متن ماده میخوندی ۱۰% هم نمیشد کسب کنی گذشت زمانی که با ماده خوانی بشه به درصد بالا یا قابل قبول نایل شد

 2. با سلام و عرض ادب و احترام
  بابت راهنمایی های خوب شما ممنونم.
  خدا حظتون کنه.
  برای سایر دروس هم کمک کنید
  بازم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *